Implantacja neurostymulatorów rdzenia (SCD)

Implantacja neurostymulatorów rdzenia (SCD) w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa

Metoda ta znajduje zastosowanie u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa . Neurostymulacja to sprawdzona, bezpieczna i skuteczna terapia, mogąca pomóc złagodzić ból i przywrócić życie, które nie jest naznaczone bólem. Jej sposób działania polega na dostarczaniu łagodnych impulsów elektrycznych, które przerywają sygnały bólu przesyłane do mózgu, i na zastępowaniu ich uczuciem mrowienia, obejmującym obszary, w których odczuwany jest ból. Terapia stymulacji rdzenia kręgowego złagodziła ból dziesiątkom tysiącom osób na całym świecie. Firma Medtronic opracowuje terapie łagodzenia przewlekłego bólu już od ponad 40 lat. Za pomocą leczenia neurostymulacyjnego możliwy jest powrót do pełniejszego korzystania z życia. Proszę wyobrazić sobie, że mogą Państwo znów odpoczywać, spacerować z przyjaciółmi lub pracować w ogrodzie – a wszystko to odczuwając mniejszy ból. A najlepsze jest to, że mogą Państwo wypróbować i ocenić terapię neurostymulacyjną przed podjęciem decyzji o wszczepieniu systemu, jak również możliwe jest przerwanie tej terapii w każdej chwili.

Impulsy nerwowe są przesyłane z całego ciała do rdzenia kręgowego, a stamtąd do mózgu. Mózg przekłada sygnały na takie odczucia jak ból. Neurostymulator wytwarza łagodne impulsy elektryczne, które są przesyłane z urządzenia do kręgosłupa przez cienkie, izolowane przewody, nazywane odprowadzeniami. Te impulsy elektryczne zablokują impulsy bólu, gdy będą one przesłane do mózgu. Terapia neurostymulacyjna jest dostarczana za pomocą małego urządzenia wszczepianego pod skórę, zazwyczaj w powłoki brzuszne lub pośladki. Neurostymulator można dostosowywać do zmian natężenia bólu. Możliwe jest dostosowanie leczenia do lokalizacji lub nasilenia bólu za pomocą programatora pacjenta, pracującego na zasadzie pilota zdalnego sterowania. Poprzez zmianę parametrów stymulacji pacjent może jak najlepiej łagodzić ból każdego dnia, w zależności od różnych czynności i jego nasilenia w czasie dnia.

Terapia neurostymulacyjna nie jest wskazana we wszystkich rodzajach bólu. Osoby poddawane terapii neurostymulacyjnej zazwyczaj cierpią na przewlekły ból neuropatyczny, którego nie można opanować za pomocą leków lub innych sposobów leczenia, takich jak fizjoterapia, zastrzyki lub metody

Wyżej wymienione zabiegi z zakresu neurochirurgii kręgosłupa przeprowadza nasz zespół neurochirurgów pod kierownictwem Docenta Dr n. med. Prof. SUM Stanisława Kwieka. Chorzy nasi objęci są kompleksową opieką przed operacją, w trakcie leczenia szpitalnego i po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym ze stronu neurochirurgów jak i neurologów. Do tego celu został ponadto utworzony specjalistyczny zespół pielęgniarsko – fizjoterapeutyczny.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image